Festival m3 / Umění v prostoru: Mezi meziprostory

280759836_1499828197086480_94695765884964877_n
 
Srdečně vás zveme na vernisáž letošního ročníku Festivalu m3 / Umění v prostoru: Mezi meziprostory 
 
Vernisáž proběhne 14.6. od 17:30 – Začneme odjezdem vlakem z Masarykova nádraží v 17:32 s umělci a kurátorkami do Dejvické nádražky, kde proběhne uvedení festivalu a následný hudební program:
 
19:00 phonon~ – kolektiv audiovizuálních umělců z Ústí nad Labem zaměřený na experimentální elektronickou a současnou akustickou hudbu a sound art. Každý člen uskupení je aktivním zvukovým nebo vizuálním praktikem a zvukovým kurátorem na phonon~ akcích, přičemž implementuje kvadrofonní zvukový formát jako základ pro živý prostorový zvuk. Zakládajícími členy jsou: Polina Khatsenka (mʊdʌki), Iva Polanecká, Martin Marek, Jan Krombholz, Petr Hanžl.
 
20:00 Martin E. Kyšperský - zpěvák a frontman kapely Květy
 

O festivalu 

Šestý ročník uměleckého Festivalu m3 / Umění v prostoru je tady! A letos bude všechno trochu jinak... Platí, že cílem festivalu je umisťování umění do veřejného prostoru i to, že ročník připravila nová kurátorská dvojice. Jednotlivá díla však letos nebudou koncentrována kolem jedné lokality, ale rozložena na několika vlakových nádražích.
 
Základní rámec konceptu letošního ročníku Festivalu m3 / Umění v prostoru definují nádražní budovy, železniční tratě a jejich okolí. Osobitá poetika tohoto prostředí vytváří ideální zázemí pro širokou škálu významových rovin – sociální, politicko-estetickou, architektonickou, historickou, urbanistickou, ekologickou.
 
Prostřednictvím děl jsou otevírána konkrétní zásadní témata: průzkum bezprostředně sousedících vágních terénů a možnosti jejich urbanistické integrace, charakter vztahu města a investorů při využití svobodných zón tzv. městské divočiny, poezie možnosti ocitnout se mezi prostory a mezi časy – MEZI MEZIPROSTORY, reflexe vjemů vizuálních a zvukových, problematika modernizace nádražních budov či jejich smysluplná konverze nebo například otázka ekonomičnosti železniční dopravy a možnosti jejího velkorysejšího zakomponování do struktury MHD.
Umělecké intervence do různorodých prostorů železnic, nádraží a jejich okolí se tak pokouší poukázat na invenční kultivaci veřejného prostoru, rozmělňovat společenské a lokální stereotypy a iniciovat podnětné veřejné debaty na řadu naznačených témat.
 
Autoři 2022
Matej Al-Ali, Peter Cusack, Eliáš Dolejší, Lloyd Dunn, Epos 257, Pavel Hošek, Martin Netočný, Petr Stibral, Albert Šturma, Michaela Thelenová, Vladimír Turner, Erika Velická.
 
Kurátorky 2022
Dagmar Šubrtová a Iva Mladičová
 
Festival m3 / Umění v prostoru organizuje Studio Bubec ve spolupráci s GHMP. Festival je financován z programu Umění pro město.