Prahu 5 ozdobil památník Ferdinanda Peroutky
Městská část vypsala soutěž na konci roku 2021 a loni v dubnu byly vyhlášeny výsledky. Za Radkem Talašem získal druhou cenu Ondřej Bělica a odměny připadla také Petru Pištěkovi a Evě Pykové s Alexandrem Kotačkou. V porotě, která soutěžní návrhy posuzovala, usedl tehdejší místostarosta Lukáš Herold (ODS), zastupitelka Zuzana Hamanová (STAN), architekt Jan Šépka, výtvarník Petr Dub a novinářka a kritička Karolína Jirkalová.
Čtyřmetrový památník tvarově odkazuje k ikonické dýmce, s níž je Ferdinand Peroutka ztvárněn prakticky na všech fotografiích ze svého tvůrčího období. Dílo má povrch z leštěného nerezového kovu a „‚hlavičku“ dýmky zakončuje zrcadlová plocha, která zachycuje chvilkové portréty kolemjdoucích. Na ní je vyveden nápis „‚Jací jsme“ připomínající Peroutkovo rané dílo z roku 1924, což ocenila starostka Prahy 5 Radka Šimková (PRAHA 5 SOBĚ): „‚Otázka ‚‚Jací jsme?‚‚ je důležitá nejen pro celý český národ, ale také jednotlivě pro každého z nás. V čase adventního rozjímání se můžeme zamyslet, jací vlastně jsme, abychom si uvědomili, jací být chceme.“
V parku u Portheimky vznikl vůbec první památník Ferdinanda Peroutky u nás. „„Jeho umístění nebylo vybráno náhodně. Dýmka jako by ukazovala směrem k domu č.p. 1286 na okraji parku, kde Peroutka žil až do svého vynuceného odchodu do exilu po komunistickém převratu,“ vysvětlil radní Prahy 5 pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti). Jako „„dýmku opuštěnou ve spěchu emigrujícím majitelem“ popisuje svůj výtvor i architekt Radek Talaš: „„Chtěl jsem vyjádřit, že Peroutka zmizel z Prahy nejen fyzicky, ale potom i mentálně, když byl ve druhé polovině 20. století vymazán z našich učebnic dějepisu. Moje dílo je jakousi satisfakcí velkému člověku a navrácením jeho odkazu tam, kam patří.“ Za materiál pro ztvárnění objektu zvolil Radek Talaš ocel, protože je na první pohled patrný: „„V rámci parku tak vznikl výrazný solitér viditelný už z dálky, podobně jako byl samotný Peroutka. Přitom ale nenarušuje harmonii zeleně, naopak zdejší atmosféru vhodně doplňuje.“
Slavnostního odhalení památníku se zúčastnila také Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která poděkovala městské části za realizaci díla: ‚„Praha 5 přistoupila k památce na mého dědečka s nesmírnou pietou, což nebývá úplně běžné.“
Ferdinand Peroutka (6. 2. 1985 Praha – 20. 4. 1978 New York)
Jeden z hlavních představitelů československé prvorepublikové žurnalistiky. Autor monumentálního díla „‚Budování státu“, redaktor Tribuny a dlouholetý šéfredaktor revue Přítomnost. Člen tzv. „‚pátečníků“, skupiny intelektuálů, kteří se scházeli k diskuzím ve vile bratří Čapků. Za války byl vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Po roce 1945 byl poslancem parlamentu, kvůli komunistické perzekuci odešel v roce 1948 do amerického exilu. V New Yorku mj. vedl české oddělení rádia Svobodná Evropa.