Výsledky otevřené výzvy LCL

HODNOCENÍ NEZÁVISLÉ A ODBORNÉ ČÁSTI KOMISE

PRAHO! PROJECT - stanice metra Kačerov
Projekt Praho! je díky interaktivitě a práci s předchozími rozhovory s lidmi přímo na konkrétním místě lokální výpovědí o autentických pocitech cestujících. Vizuálně je projekt založený na využití motivů autorských výtvarných děl. V abstraktním a minimalizovaném pojetí lze postřehnout inspiraci reliéfní stěny od Vladislava Gajdy či Kašny od Jiřího Kryštůfka, která je umístěna v bezprostřední blízkosti metra. Autorkou těchto motivů bude Nina Sibinská. Výtvarná část je doplněn lettristickými kompozicemi z jednotlivých citací získaných odpovědí. Zároveň autorky poskytují možnost pro další cestující zapojit se do projektu tím, že si sami zkusí odpovědět na předkládané otázky. Na vlastní instalaci navazuje promyšlená komunikační strategie s napojením na webové stránky pomocí QR kódů, kde projekt dostává další rozměr. 

PETR VYKOUKAL - stanice metra Budějovická
U návrhu Petra Vykoukala a jeho týmu si komise cení především návaznosti na historii místa, známého Domem Bytové Kultury, instituce s dlouhou tradicí upevňující pozici českého nábytkářství, na který Vykoukalův projekt navazuje. Ve své instalaci umístěné nad oběma schody vstupu do metra pracuje se symbolem tradičních prvků, obdivem k řemeslu a rukodělné činnosti. Jeho návrh dekonstrukce selské židle s detailním ornamentem zajímavě konstrastuje se strohým technicistním designem prostoru metra, stejně tak jako konceptuálně jednoduchá ale přesto silná vize kontrastu mezi dynamikou metropole a pokojnou atmosférou kultury venkova. Z praktického hlediska komise oceňuje střídmé náklady na realizaci, které ale neubírají na kvalitě uměleckého ztvárnění. 

MICHAL KINDERNAY: Dech metra - stanice metra Pražského povstání
Projekt Dech metra je minimalistickou zvukovou instalací, která originálně odhaluje skrytou stránku podzemního dopravního systému, zejména větrací systémy a výdechové komíny metra. Autor se soustředí na zvuky, které běžný cestující ignoruje nebo si jich vůbec nevšimne, přestože jsou nedílnou součástí chodu metra. Tímto projektem proměňuje technické prvky v umělecký zážitek a připomíná, že i tak běžná infrastruktura může mít svůj vlastní estetický a akustický rozměr. Projekt také upozorňuje na architektonickou a uměleckou hodnotu těchto technických zařízení, které jsou často opomíjeny nebo ohroženy demolicí během rekonstrukcí. Dech metra tak nejen odhaluje a oslavuje skryté vrstvy městského prostředí, ale také upozorňuje na důležitost jejich ochrany a uchování. Celkově tento projekt přináší cestujícím nový pohled na prostor metra a mění jejich vnímání každodenní rutiny v umělecký zážitek.

FILIP ŠVEHLA: Splendid land - stanice metra Vyšehrad
Švehlův projekt Splendid land, umístěný na stanici metra Vyšehrad šikovně pracuje s průhledností vestibulu metra, který se otevírá na veřejné prostranství, a kam proudí denní světlo. Mnohobarevná instalace přímo na sklo, které rozděluje vnitřní část vestibulu metra a vnější okolí, si pohrává s duhovým třpytem proměnlivé světelnosti a vytváří pohádkový efekt, který jistě ocení široká veřejnost. Vzniká tak efekt jakési vitráže z polopropustných barevných fólií, která vychází z tvarosloví horizontálnosti metra. Atmosféra, kterou instalace navozuje, se tak mění v průběhu dne. Komise rovněž ocenila jednoduchost instalace díla, která ale nikterak nebrání působivému výsledku. 

VOJTĚCH PROSKE - stanice metra I. P. Pavlova
Návrh na velkoplošnou malbu s tématem pražského metra Proske v 2. kole úspěšně adaptoval pro stanici I.P.Pavlova na plochu vnější konstrukce výtahu ve středu  nástupiště. Předložené skici výrazně ilustrují autorův zájem o město a jeho dopravní i komunikační linie a uzly. Komise oceňuje záměr pracovat na malbě v autentickém prostředí metra, i když to znamená poměrně složitou logistiku během tvorby díla. Výrazné barevné a stylizované metro v podání Proskeho má silný emotivní náboj a prozrazuje malířské kvality Vojtěcha Proskeho. Návrh komise uvítala také s ohledem na záměr open callu představit pestrost projevů současného umění, kterému začlenění neškoleného uměleckého projevu autodidakta s prvky art brut, street artu či graffiti do expozice LCL plně odpovídá.