Open call - Umění pro tržnici 2025
Deadline pro podání přihlášek je 23. 4. 2025.
Termín realizace: srpen 2025
Doba expozice na místě trvání: 1 rok
KOMU JE VÝZVA URČENA:
Umělkyním a umělcům, architektkám a architektům, designérkám a designérům…
LHŮTA PRO DORUČENÍ PŘIHLÁŠEK A POŽADAVKY:
- Kdykoli do 23. 4. 2025 (23:59) zasílejte vyplněné přihlášky a povinné přílohy na adresy: umenipromesto@ghmp.cz a agata.hosnova@ghmp.cz
- Uchazeč/ka může podávat maximálně jeden návrh s přihláškou a požadovanými přílohami.
- Preferujeme zasílání podkladů ve formátu PDF nebo JPG do velikosti příloh 10 Mb.
PARAMETRY PŘEDKLÁDANÉHO NÁVRHU:
- Ideový návrh projektu / práce s místem, objektem/dílem (text max. 500 znaků).
- Návrh umělecké intervence (anotace, bodový scénář, skica, náčrt případně video či audionahrávka…).
- Formát uměleckého díla nebo intervence je volný.
POVINNÉ PŘÍLOHY:
- Formulář přihlášky.
- Vizualizace návrhu.
- Položkový rozpočet.
- Portfolio s ukázkami autorského přístupu k veřejnému prostoru.
Návrh by měl Komisi poskytnout dostatečnou představu o výsledné podobě a realizovatelnosti projektu.
ZADÁNÍ VÝZVY A KONTEXT MÍSTA:
V tomto roce chceme současné umělecké dílo nebo dočasnou intervenci pro Holešovickou tržnici věnovat tématu oslav 130 let od jejího otevření. Možnostem interpretace motivu oslav a toku času, vzpomínání na minulost, uvažování nad současností a spekulování nad budoucností se meze nekladou, komise je tak otevřena širokému spektru příspěvků, kdy by vítězný návrh příhodně doplnil toto kulaté výročí.
Budovy v areálu, vykazující prvky secese a novorenesance, byly vybudovány v letech 1893–1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici.
Koncepčně vychází tato otevřená výzva z premisy, že jatka vznikla především z důvodu základní lidské potřeby stravovat se a provozovat místa, kde dochází k přípravě potravy, která musela splňovat přísné hygienické parametry v moderním rozvíjejícím se městě. V 80. letech se upustilo od jatečního krveprolévání a prostor byl transformován v tržnici, kde už nešlo jen o maso, ale o širokou škálu potravin a dalších produktů. Místo se stalo centrem jejich dovozu, prodeje a zpracování, čímž získalo novou roli v městském ekosystému. Motiv jatek přetrvává, jak vidíme například na detailech sošných objektů na lávce HolKa. Spíše než otevírat traumata minulosti si ale tato otevřená výzva klade za cíl nahlédnout na bývalá jatka jako na místo životních cyklů a srovnávání se s proměnlivou minulostí místa.
Z Karlína se sem od léta 2023 dostaneme suchou nohou po nové lávce a cestou se můžeme setkat s několika sochařskými díly z 19. a 20. století. Na ostrově Štvanice je nově instalovaná socha Řeka od Jana Hendrycha, u bývalých kurtů je socha Tenisty od Ladislava Janoucha, v parku u mostu je socha Sedící dívky od Jaroslava Horejce. Bránu do Holešovické tržnice hlídají monumentální Býci od Čeňka Vosmíka a Bohuslava Schnircha, na něž před pěti lety u příležitosti 125. výročí navázalo neonové dílo Světlonoš Michala Škapy, které zdobí štít Haly 29 ve středu areálu. Umění pro tržnici bude pokračovat s dočasnou uměleckou intervencí z 21. století, která může být i dočasného a performativního charakteru, nemusí se jednat o plastiku. Dílo může zároveň volně navazovat na vítězný projekt minulého ročníku Umění pro tržnici – Karlínský vor od Adama Kovalčíka. Ten symbolicky propojuje dvě strany řeky a odkazuje na tradici lodní přepravy po Vltavě.
Holešovická tržnice, která je od roku 1993 kulturní památkou, představuje mnohem víc, než jen vlastní minulost. V současnosti se jedná o místo kulturního dění. Najdeme tu divadlo, galerii či hudební klub, kde se konají různorodé festivaly, areál nabízí i celé spektrum služeb a rozmanitých obchodů. Je to lokalita, kde v minulosti možná byla cítit smrt, dnes ale nabízí prostor pro setkávání s pestrým společenským programem, kde to žije.
PODMÍNKY:
- Návrhy budou hodnoceny podle kritérií kvality a originality navrhované umělecké intervence.
- Návrhy musí respektovat principy otevřené a demokratické společnosti.
- Předpokládáme citlivé zapojení do okolního prostředí. Žádné části intervence nesmí ohrožovat veřejnost ani dopravu.
- Technické řešení instalace by nemělo vyvolat potřebu doplňkových prací a úpravy technické správy areálu – např. projektování soklů, přípojek, přeložek či kotvících bodů – a vystačit si tak s aktuálními možnostmi místa instalace.
MAXIMÁLNÍ ROZPOČET NA PROJEKT: 500 000 Kč včetně DPH
- Do této ceny budou započítány všechny náklady projektu – náklady na potřebný produkční tým, včetně honorářů kurátorů a umělců, veškerý materiál na realizaci, pomocný personál a služby či případné subdodávky prostorových objektů, zapůjčení techniky, lešení, transportu, spotřeby energií atd.
- Grafika výstavy (vizuál, popisky, venkovní tiráž) je také součástí projektu a jeho rozpočtu.
- Součástí rozpočtu je instalace i deinstalace projektu, kterou zajišťuje produkční tým kurátorského projektu.
- Případné doprovodné aktivity či speciální požadavky na zahájení/zakončení výstavy nebo požadované opravy či úpravy okolí musí být také zahrnuty do rozpočtu projektu.
ODMĚNY:
Finanční odměnou budou oceněny až tři návrhy dle rozhodnutí odborné Komise na základě vyčleněných financí na odměny. K realizaci bude vybrán pouze jeden vítězný návrh. V případě, že Komise neudělí žádné první místo, nebude projekt realizován a zadavatel zváží vypsání nové výzv
1. místo – 30 000 Kč
2. místo – 20 000 Kč
3. místo – 10 000 Kč
Dále může odborná komise rozdělit ještě ocenění do celkové výše 30 000 Kč i pro návrhy, které se v roce 2025 nebudou realizovat, ale mají výraznou uměleckou nebo invenční kvalitu a potenciální pozitivní přínos pro místní lokalitu.
KRITÉRIA HODNOCENÍ NÁVRHŮ:
- Originalita projektu, umělecký přínos a kvalita tématu, kurátorský či autorský koncept, komunikativnost projektu.
- Místní kontext – specifika okolí, včetně historických, kulturních a sociálních souvislostí.
- Realizovatelnost – respekt k limitům území, pravidlům a normám bezpečnosti a pohybu osob ve veřejném prostoru.
MÍSTO
Vítězný projekt této otevřené výzvy nahradí Karlínský vor Adama Kovalčíka na stejném místě, tedy na hlavním vstupu do areálu ze severu (od Holešovic) v blízkosti Showroomu Alza a obchodu Norma. Budova na fotce níže v současnosti prochází rekonstrukcí, která změní její charakter a více ji propojí s areálem Holešovické tržnice. Zároveň zde vzniknou tři nové gastronomické projekty od Ambiente – Naše Maso, cukrárna Myšák a slovenská restaurace s vinotékou.
Mapa, technický výkres:
Fotografie Karlínského voru od Adama Kovalčíka, vítězného díla minulého ročníku:
VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ:
Vítězné a oceněné návrhy projektů budou zveřejněny do 6. 5. 2025 na webových stránkách https://umenipromesto.eu/ a https://forum.umenipromesto.eu/.
GHMP považuje přihlášené návrhy projektů za závazné a s vítězem bude podepsána smlouva o dílo. Zároveň si vymezuje právo odstoupit od výběrového řízení v případě nedostatečného počtu zájemců. V případě nedostatečně kvalitních návrhů projektů si zadavatel vymezuje právo odstoupit od realizace. Návrhy projektů, které splní lhůtu pro odevzdání a budou obsahovat povinné přílohy, bude hodnotit Komise složená z teoretiků/ček umění, kurátorů/ek, architektů/architektek a zástupců/kyň GHMP a Tržnice. Proti rozhodnutí Komise se nelze odvolat.
Složení Komise bude zveřejněno na webu https://umenipromesto.eu/ a https://forum.umenipromesto.eu/ do 6. 5. 2025. Ze zasedání Komise bude pořízen písemný protokol o hodnocení návrhů, ve kterém bude uveden seznam všech posuzovaných a hodnocených návrhů včetně jejich umístění. Protokol bude obsahovat seznam všech přítomných členů a členek. Jednání Komise je neveřejné.
KONTAKTNÍ ÚDAJE:
V případě jakýchkoliv dotazů se prosím obracejte na agata.hosnova@ghmp.cz. Skrze e-mail je možné domluvit také osobní konzultaci, zažádat o upřesnění podmínek či pomoc při finalizaci prezentace.