Realizace Nové Butovice

Komise se bez výhrad shodla na udělení 1. místa a na realizaci projektu autora ZEB ONE. Návrh autora ZEB ONE obsahuje výraznou souvislost s řešením architektury. Okolí stanice metra Nové Butovice je klasická graffiti zóna a dílo autora uznávaného streetartovou komunitou zde bude mít jistou autoritu. Návrh zapadá do okolního prostředí svou odpovídající barevností i vnitřním významem s motivy města. Zebone je autonomní umělec v graffiti scéně, jehož návrh splňuje všechny požadavky respektující prostředí i okolí, navíc jeho návrh hovoří architektonickým jazykem. Lze zde nalézt přesah ze zaběhlých projevů kvalitní graffiti scény.
 
ZEB ONE je jedním ze streetartových writerů, který překročil hranice mezi ulicí a galerijní scénou a připojil se ke stále sílícímu trendu posledních let charakteristickému postupným pronikáním jazyka graffiti do prostoru volného umění. Jeho práce volně navazují na obecnou linii geometrické abstrakce. Pro jeho obrazy, většinou důsledně vycházející z formátů, je od počátku příznačný plošný puristický styl „pravítkové“ geometrie. Graffiti se snaží barevně navázat na dominantní střechu autobusového terminálu. Bílé linky v návrhu odkazují na bednění v pohledovém betonu, geometrická kompozice zapadá do pravoúhlé konstrukce budovy.
5B87322F-8AA0-4F33-AF04-C28E8CC6D9CF-A1139709-B357-4CFD-B8A3-BA62AAA11966FACFDEE6-6E8E-4604-A8F2-9260E0614EC3-6065573A-6C47-4059-AAE3-7AAA563DAC087CAEAABD-6768-4165-84A8-10796C0C3D2F-266616F1-B9B4-4D6D-A312-D52A2BAE8CEB
 

Rozhovor s umělcem ZEB ONE o realizaci na Nových Butovicích

Jaký je Váš vztah k lokalitě Nové Butovice? Proč jste si v otevřené soutěži vybral pro návrh právě jí?
Přiznám se, že k dané lokalitě nemám žádný zvláštní vztah, v této části města se pohybuji opravdu velice málo. Naopak mám velice rád interiér stanice metra Nové Butovice, kromě toho se mi v soutěži líbil jak formát zdi, tak robustní betonová střecha autobusového terminálu. 

Jak Vás napadl návrh? /Jaký je obsah/příběh Vaší realizace?
Od začátku jsem měl představu, že by v návrhu měla být zohledněna výrazná střecha stanice která je z pohledového betonu. Proto jsem se snažil aby na ni skica barevně navazovala, bílé linky zase odkazují na bednění v pohledovém betonu. Geometrická kompozice se pak snaží “zapadnout” do pravoúhlé konstrukce budovy a tvoří nápis ZEBONE.

Jakou technikou jste mural realizoval? /Jak jste postupoval během realizace?
Nejprve jsme celou plochu podetřeli bílou fasádní barvou. Poté následovala skica tužkou s pomocí vodováhy, následně na to jsme postupně vybarvili jednotlivé plochy sprejem podle předem daných odstínů. Nakonec jsme dodělali zbylé detaily jako jsou bílé linky nebo žluté kostičky. Celý proces trval několik dní. 

Jak na Vás reagovalo okolí během realizace?
Nepamatuji si negativní reakci. Dokonce padaly ze strany pracovníků Dopravního podniku nabídky, že dole ve stanici jsou kdyžtak odstavené soupravy metra. Pochvalu od řidičů autobusů jsme sklidili i za poslech jazzové hudby. 

Co Vás na práci nejvíc bavilo?
Vždycky mě baví sledovat jak ta konkrétní věc vzniká , jak postupně vytváří nová plocha, jak se realizuje skica a myšlenka. 

Jaké jsou Vaše další plány, co Vás teď čeká v tvorbě dalšího?
Aktuálně řeším společně s Trafo gallery mural do interiéru bytové novostavby, připravuji nový sítotisk a na podzim mě čekají dvě výstavy v Praze v The Chemistry gallery a v Západočeské galerii v Plzni, takže intenzivně pracuju v ateliéru na nových obrazech.