Vladimír Turner: Wild Wild Horses
Nadcházející akce pro veřejnost:
Víkend 6-7.11. celovíkendová společná tvorba kolektivní sochy, která bude hlavním hmatatelným výstupem projektu
Zveme vás na celovíkendovou kolektivní tvorbu sochy koně, která bude hlavním výstupem akcí Vladimíra Turnera v projektu TriangulUM: WILD WILD HORSES. Akce začíná v sobotu 6. 11. v 11 hod. na Brandejsově statku v Suchdole.
6.- 7. 11. 2021 od 11 hod.
Brandejsův statek: Dvorská 1, 165 00 Praha-Suchdol
Během víkendu budou účastníci vytvářet asambláží z různých materiálů pod vedením sochařky Eriky Velické monument, který po nás zůstane v Suchdole. Na jaře 2022 bude vystaven na skupinové výstavě dokumentující celý projekt. Během víkendu bude umělec na místě dělat oheň, grilovat a neformálně pobývat v prostorách Brandejsova statku. Akce je otevřena pro jak pro účastníky předchozích workshopů, tak pro kohokoliv jiného, kdo chce přiložit ruku k dílu a zkusit si tvorbu monumentu.
Akce začíná v sobotu v 11:00 na Brandejsově statku a společně se domluvíme na průběhu víkendu. Náš oblíbený catering a svařák bude na místě. Budeme se na vás těšit a děkujeme za skvělý průběh předešlých akcí!
Akce je zdarma a je pořádána GHMP v rámci programu Umění pro město a Neolokator.cz
Při účasti na akcích v interiéru i exteriéru je povinné nošení respirátorů a návštěvníci musí u vchodu do objektu prokázat, že splňují podmínky ONT (s výjimkou dětí do 6 let), viz https://www.ghmp.cz/aktuality/aktualni-opatreni-v-ghmp/
Proběhlé akce:
- Prohlídka Brandejsova statku, ukázka koní, stájí a péče o koně s povídáním o bohaté historii místa.
- Host: Lucie Starostová (hipolog, pedagog ČZU, správce statku)
- Občerstvení
- Přednáška o hippologických sochách v Praze a příběh Starokladrubského koně, který je na světě jediným plemenem, které bylo prohlášeno kulturní památkou
- Host: Cyril Neumann (hippolog, publicista)
- Občerstvení
- Přednáška a projekce na téma Trojský kůň, kůň z westernů, kůň jako národní kulturní památka, kůň jako symbol moci, kůň Anny Kellnerové, kůň jako jednorožec i valach… Jaké (pop)kulturní symboly a statusy jsme tomuto kdysi divokému zvířeti připsali? Přednáška s projekcí ukázek nastíní vztah člověka a koně v průběhu staletí až do současnosti.
- Host: Tereza Špinková (kunsthistorička a doktorandka environmentálních studií FSS MU)
Mezi člověkem a zvířetem: přednáška, projekce a diskuze
Komunitním centrum Půda( Suchdolské náměstí 734/3) https://praha-suchdol.cz/kc-
Komponovaný program o aktuálních trendech v přemýšlení o soužití člověka a zvířat. Jak se chovají zvířata, co prožívají a jak se k nim chováme a proč? Jakou symboliku mají koně v pop music? A jak jsou reflektována zvířata v současném uměleckém videu?
14:00 úvodní slovo, představení programu a hostů: Tereza Špinková
14:15-14:45 projekce uměleckých videí s tematikou zvířat (Tomáš Hrůza, Karolína Matušková a Lucie Zelmanová, Denisa Langrová, Lea Petříková, David Přílučík, Vladimír Turner)
15:00-15:30 Dupot koní v pop music: hudební publicisté Miloš Hroch (A2larm, Kontext N, The Wire) a Pavel Turek (Respekt) zvou na jízdu pop music, kde se ozývá dupot koní.
V komentované pouštěčce videoklipů se zaměří na revizi kovbojství a Divokého Západu v populární hudbě a provedou tvorbou rappera Lil Nas X, zpívajícího queer kovboje Orvilla Pecka nebo experimentální hudebnice Eartheater.
15:45-16:45 moderovaná diskuze s etoložkou Jitkou Bartošovou (VÚŽV Uhříněves, ČZU v Praze) a teoretičkou Critical Animal Studies Terezou Vandrovcovou (UNYP).
V rámci diskuze se dotkneme toho, co je to etologie, čím se zabývají současné obory zkoumající práva zvířat a jaké vyvstávají etické otázky v našem soužití se zvířaty (velkochovy, výzkumy, vegetariánství, domácí mazlíčci, ochrana zvířat ve volné přírodě, zooterapie).