Umělecko-výtvarná soutěž na realizaci vodního prvku
Komise Rady hl. m. Prahy pro umění ve veřejném prostoru programu Umění pro město podpořila minulý rok mimo jiné také záměr Prahy 8 na návrh uměleckých děl do veřejného prostoru. Městská část Praha 3 vyhlásila výtvarnou soutěž o podobu vodního prvku, který by měl vzniknout pod schodištěm v ulici Rokycanova, které je známé jako „žižkovské schody“. Původně na místě stála ruční pumpa, která se nedochovala. Cílem soutěže je nalézt takový návrh vodního prvku, který doplní místní atmosféru starého Žižkova. Soutěž byla podpořena z programu hlavního města Prahy Umění pro město. Předmět soutěže vycházel ze záměru zadavatele, kterým je realizace výtvarného díla – Vodního prvku pod Žižkovskými schody – v rámci investiční akce hl. m. Prahy na rekonstrukci ulic Seifertova - Táboritská. Předmětem soutěže byl návrh výtvarného, materiálového a technického řešení vodního prvku / uměleckého díla , které by mělo svým výtvarným ztvárněním, použitými materiály a proporcemi dotvářet charakter a atmosféru ulice a veřejného prostranství. Více informací o soutěži na odkazu: Soutěž Praha 3
Výtvarnou soutěž o podobu vodního prvku pod žižkovskými schody vyhrál návrh sochaře Adama Kovalčíka. Propojil v něm svůj vztah k Žižkovu a reminiscenci na původní pumpu, která zde dříve stávala. Vodní prvek bude s pitnou vodou a plnit ochlazující funkci v létě. Výsledky soutěže schválila rada třetí městské části na svém prosincovém jednání.
Ve spolupráci s hlavním městem vyhlásila Praha 3 v květnu 2021 výtvarnou soutěž o podobu vodního prvku pod „žižkovskými schody“ na konci Rokycanovy ulice. Soutěž byla podpořena z programu hlavního hl. m. Prahy Umění pro město. Cílem bylo nalézt v souladu s Koncepční studií hlavního města pro ulici Seifertova a Táboritská návrh vodního prvku, který doplní místní atmosféru starého Žižkova. Z došlých 24 portfolií vybrala odborná porota 9 postupujících soutěžících. Z jejich anonymně podaných návrhů byl pak jako vítězný vybrán projekt sochaře Adama Kovalčíka. „K projektu přistupuji se dvěma osobními pocity. Prvním je vztah k Žižkovu. Studoval jsem zde Střední Uměleckoprůmyslovou školu a mám ho tedy kromě studií spojený především s bohatým nočním životem. Druhým je okouzlení z podoby pumpy, která na místě pod žižkovskými schody dříve byla,“ uvádí sochař Adam Kovalčík. Ve svém návrhu navrací pumpu tak, že působí dojmem dvojitého vidění.
„Praktická podoba pump vychází z čistě z funkce, je oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a bude proto působit se svou výškou necelých 260 cm monumentálně a samozřejmě,“ doplňuje Adam Kovalčík. Pumpy nabídnou lidem pitnou vodu a prvek zdvojení by měl fungovat i pro proud vody, při pohybu jednoho z táhel by se hýbalo i druhé. Shoda v porotě byla jednoznačná. Líbí se nám, že návrh dokázal být zároveň velmi neextravagantní a pokorný vůči svému prostředí, protože tohle místo má opravdu velmi výjimečnou atmosféru. Zároveň je to dílo provokativní svojí konceptuální jednoduchostí. Mě osobně baví představa, jaké otázky bude tahle hra s historickým tvaroslovím vzbuzovat v kolemjdoucích,“ říká k tomu Matěj Michalk Žaloudek, předseda výboru pro územní rozvoj Prahy 3. „Vodní prvek pod žižkovskými schody je již třetí výtvarně architektonickou soutěží financovanou z našeho magistrátního programu Umění pro město. Výsledný návrh je myslím hravou uměleckou intervencí, která respektuje specifičnost svého okolí a současně dotvoří jeho jedinečný ráz. Věřím, že se nového výtvarného prvku pod ikonickými schody brzy dočkáme,“ doplňuje k postupu a financování radní HMP pro kulturu Hana Třeštíková.
Celý prostor pod schody by měl být v rámci realizace opraven, včetně dlažby z klasické pražské mozaiky. Realizaci lze očekávat během roku 2023. Dopravní podnik dále pokračuje v projektování revitalizace celé ulice Táboritská, včetně opravy schodiště. Zde lze ale očekávat realizaci až o rok či dva později. Soutěž byla vypsána jako výtvarná, užší, jednofázová, projektová a anonymní. Porotě předsedala kurátorka a výtvarná umělkyně Dagmar Šubrtová, dále v ní zasedli architekti, umělci a designéři Vítězslav Danda, Michal Motyčka a Petr Janda a zástupci radnice. Ostatní soutěžní návrhy budou představeny na výstavě v Infocentru Prahy 3 v březnu tohoto roku.
O AUTOROVI:
Adam Kovalčík (adamkovalcik.com)
Adam Kovalčík byl narozen 1989 v Praze, žije a pracuje tamtéž. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér Figurálního sochařství prof. Jana Hendrycha 2008-2014. Nedávno realizoval pomník politika Jaroslava Kubery v Teplicích. Vyhrál soutěž „socha Jana Nepomuckého pro kruhový objezd v Nepomuku“ (nerealizováno). Je Autorempamětní desky architekta Jana Kaplického, medaile Ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis. Získal ocenění za portrétní tvorbu (Václav Havel, Jan Kaplický). Byl nominován spolu se studiem TYFORMY na cenu Czech Grand design 2018 jako objev roku.